Yakiwood – sprawdzone przez czas technologie dla nowoczesnych domów!

"

Wypalanie drewna, które szybko zyskuje popularność w wielu krajach na całym świecie, nadaje drewnu wyjątkowy estetyczny wygląd i pomaga chronić je przed wpływem środowiska, było szeroko stosowane w Japonii już w XVIII w. Wiadomo jednak, że jego początki sięgają jeszcze dalej – ta metoda obróbki drewna od dawna stosowana jest do wznoszenia budynków położonych w pobliżu zbiorników wodnych. W porównaniu z drewnem naturalnym drewno palone ma wiele zalet: jest bardziej odporne na wodę, ogień, promienie ultrafioletowe, nie jest atakowane przez owady i gryzonie. Dzięki zmienionej strukturalnie powierzchni drewno poddane obróbce ogniem prawie nie przepuszcza wody, jest odporne na gnicie i pękanie.

Drewno palone wyróżnia się wyjątkowością kolorów, począwszy od czerni, grafitu, po bogaty róż i naturalne odcienie brązu. Podkreślona zostaje też swoista faktura – każda deska z drewna palonego jest niepowtarzalna. Do ochrony drewna poddanego obróbką tą metodą stosuje się całkowicie naturalny olej, który nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. Tymczasem obfitują w nie powszechnie stosowane do drewna farby i lakiery. Unikalna technika skutecznie chroni drewno przed pleśnią, więc jeśli ją wybierzesz, będziesz mógł cieszyć się nie tylko wyjątkowym, ale i zdrowym środowiskiem – będziesz chroniony przed alergiami i chorobami układu oddechowego.

Podczas obróbki drewna tą techniką najpierw jest ono wypalane w wysokiej temperaturze, następnie deski są czesane, czyszczone na sucho i pokrywane naturalnym olejem. Zastosowanie drewna palonego jest bardzo szerokie – sprawdzi się zarówno w otoczeniu natury, jak i w środowisku miejskim, zapewni wyjątkowość i trwałość elewacji, ogrodzenia czy tarasu, a także doda wnętrzu przytulności.

Przygotowanie drewna za pomocą ognia starą techniką Yakisugi (znaną też jako Shou Sugi Ban) to bardzo naturalny sposób na uzyskanie wyjątkowego efektu bez żadnych dodatkowych środków. Zdaniem specjalistów ta metoda obróbki przedłuża żywotność drewna nawet do stu lat, jest więc nie tylko atrakcyjnym estetycznie, ale także niezwykle trwałym i zrównoważonym rozwiązaniem. W celu zapewnienia trwałości w produkcji wykorzystywane jest najtrwalsze drewno – świerk, sosna i modrzew.

Konserwacja drewna poddanego obróbce ogniem również jest prosta – aby zachować niezmieniony wygląd, wystarczy co pięć lat pokryć je olejem. Specjaliści są zgodni co do tego, że drewno palone to doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie materiały przyjazne środowisku, chcą przyczynić się do jego ochrony, a także szukają racjonalnych i zrównoważonych rozwiązań.

Zainteresowało Cię drewno palone? Pomożemy znaleźć dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.