Jako że dominują naturalne trendy i poszukuje się zrównoważonych rozwiązań architektonicznych, nierzadko następuje powrót do przeszłości. Doskonałym tego przykładem jest dawna japońska technika wypalania drewna Yakisugi lub inaczej Shou Sugi Ban.
Celem techniki, która została wprowadzona setki lat temu, była ochrona drewna przed wpływem środowiska. Tą techniką tradycyjnie poddawano obróbce cedr japoński, inaczej zwany sugi. Powierzchnię drewna wypalano gorącym płomieniem, następnie drewno schładzano, oczyszczano z sadzy i brudu, a na koniec smarowano olejem.
Choć wydaje się, że największym wrogiem drewna jest ogień, technika Shou Sugi Ban w rzeczywistości je wzmacnia, zwiększając trwałość i odporność na wpływ środowiska. Obróbka drewna ogniem to całkowicie naturalny sposób jego konserwacji bez chemikaliów, farb i innych sztucznych substancji. Kiedy ogień oddziałuje na powierzchnię drewna, tworzy się na niej cienka warstwa węgla, która w naturalny sposób je chroni.
Boazeria poddana obróbce tą metodą wymaga bardzo niewielkiej konserwacji i jest naturalnie odporna na wilgoć, owady i gryzonie. Drewno palone może przetrwać dziesięciolecia nawet bez regularnej konserwacji, jednak stałe olejowanie pomaga zachować oryginalny kolor i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się drewna w zmieniających się warunkach klimatycznych. Zdaniem ekspertów, przy odpowiedniej konserwacji, drewno poddane obróbce ogniem wytrzymuje 80-90 lat, podczas gdy tradycyjna boazeria zaledwie około 20-40 lat.
Proces wypalania drewna jest całkowicie przyjazny dla środowiska. Drewno poddane obróbce techniką Yakisugi lub inaczej Shou Sugi Ban nie zawiera żadnych substancji chemicznych, które mogłyby przedostać się do środowiska. Drewno palone stosowane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz domu jest całkowicie bezpieczne i przyjazne dla zdrowia. Boazeria jest chroniona w sposób całkowicie naturalny, a po zakończeniu okresu użytkowania, w przeciwieństwie do drewna poddanego obróbce w inny sposób, można ją poddać recyklingowi lub utylizacji bez najmniejszej szkody dla środowiska.
Istnieje wiele różnych technik Shou Sugi Ban, które pozwalają uzyskać wiele różnych kolorów i faktur. Każde drzewo jest inne, co oznacza, że wybór jest niemal nieograniczony. Niezależnie jednak od tego, co wybierzesz, zawsze będziesz mieć gwarancję doskonałych parametrów użytkowych i trwałości drewna przygotowanego tą metodą.
Drewno palone prezentuje się wyjątkowo zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach, można je wykorzystać do produkcji mebli i elementów dekoracyjnych. Szczególnie nadaje się na elegancką i trwałą elewację, ogrodzenie lub taras. Pomimo tego, że ta metoda obróbki drewna jest bardzo stara, daje wiele różnych możliwości i otwiera szerokie przestrzenie dla kreatywności, dlatego odpowiednio dobrane wyroby z drewna palonego doskonale pasują zarówno do nowoczesnego miejskiego, jak i naturalnego wiejskiego środowiska.